Prawidłowe mycie włosów

Jaką metodą i jak często?

Pewne zasady mycia włosów powinien znać każdy z Nas. Bez względu czy Nasze włosy będą suche, łamliwe i pozbawione blasku. Najważniejsze abyśmy wiedzieli jak prawidłowo myć włosy?




O piękno włosów możemy zadbać już na etapie ich mycia. Ten etap to podstawowa forma pielęgnacji włosów. Pora zmierzyć się ze swoimi błędami i przedstawić fakty o tym, jak prawidłowo myć włosy krok po kroku.


CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA WŁOSÓW

Zacznijmy od początku. 
Włosy można myć tak często, jak tego wymagają, aby zawsze czuć się świeżo. Jeśli masz włosy suche i podrażnioną skórę głowy, to oprócz odpowiednio dobranych preparatów - należy ograniczać mycie włosów. Jeśli przetłuszczają się, to możesz wybrać drugą opcję - tzn. częste mycie włosów.
Obojętnie jakie mamy włosy -  należy wybrać szampon bez silnych detergentów. Ile razy powinno się myć włosy szamponem podczas jednej kąpieli?
Dwukrotnie i przynajmniej przez 5 minut, co zapewnia lepsze oczyszczenie.
Duża zawartość SLS-ów, SLES-ów może wypłukiwać ochronną warstwę lipidową i wysuszać skórę
PAMIĘTAJ!  Przetłuszczone włosy z nagromadzonym łojem prowadzą do osłabiania cebulek, stanów zapalnych,  nadmiernego wypadania włosów i nie estetycznie wygląda.
Rano, czy wieczorem?
Wieczorne mycie wiąże się z suszeniem. Mokre pasma są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. 
Rano: lepiej!
Przede wszystkim dlatego, że przed pójściem spać można wmasować w skórę głowy i we włosy ulubiony olejek. 
Będą wtedy zdrowsze i piękniejsze !

ZASADY MYCIA WŁOSÓW

• Woda. letnia 
• Czesanie. przed myciem
• Szampon. dobierze trycholog 


ZAPRASZAM NA BEZPŁATNE KONSULTACJE ONLINE


Szampon powinien być dostosowany do rodzaju włosów.

Rozetrzyj go najpierw w zwilżonych dłoniach. 
Szamponem myjemy tylko skórę głowy.
Nie szorujemy włosów szamponem na całej długości  - to je niszczy!!!
• Pozycja
 Obowiązuje jedna zasada – włosy należy myć zawsze z głową do dołu
• Sposób. 
Masujemy skórę głowy opuszkami palców. POBUDZAMY KRĄŻENIE !
Nie pocieramy włosów ręcznikiem. Pozostawiamy włosy do wyschnięcia - jeśli musimy dosuszamy. 

METODY MYCIA

Osiem metod. Publikuję je poniżej :
1. Szamponem
Tradycyjna metoda mycia włosów. Mało inteligentna i pomocna...praktykowana głównie przez mężczyzn.
2. Odżywką
Odpowiednie do suchych, zniszczonych i kręconych włosów
Nie polecam - odżywka nie jest skuteczna w usuwaniu nadmiaru sebum, a w czasach smogu i zanieczyszczeń użycie szamponu wydaje się mi niezbędne.
Najlepsza do tej metody jest odżywka z prostym składem, bez silikonów i parafiny. Mycie włosów odżywką jest mało efektywne.
3. Mycie i odżywka
Najczęściej stosowana metoda mycia. 
Sposób prosty – najpierw myjemy włosy, następnie spłukujemy szampon i nakładamy na włosy odżywkę. Może to być odżywka bez spłukiwania lub taka, którą spłukujemy przed suszeniem włosów. 
Polecam te ze spłukiwaniem.
4. JEST MOC : Mycie + 2 razy odżywka
Mycie i nakładanie odżywkę przeznaczoną do spłukiwania. Nastepnie stosujemy drugą odżywkę bez spłukiwania, która zabezpiecza włosy i ułatwia stylizację.
5. Odżywka i mycie
Nieco odwrotny i nie polecany przeze mnie przypadek: najpierw sięgamy po odżywkę, którą nakładamy na suche lub zwilżone włosy. Szampon stosujemy do zmycia odżywki. 
Sprawdza się np. kiedy chcemy zmyć olejek z włosów.
6. WOOW.. Odżywka, mycie, odżywka
Coś, co ja jako trycholog niekoniecznie polecam. 
Najpierw nakładamy na włosy dowolną odżywkę lub maskę o dogłębnym działaniu, a następnie zmywamy ją szamponem. Na czyste włosy nakładamy drugą, lekką odżywkę, która zabezpiecza włosy i ułatwia ich stylizację.
Efekt wizualny zapewne dobry, ale czy nie obciąży włosów....
7.  Mycieodżywka + mycie, odżywka
Cztery etapy dla potrzebujących ;)
1. dokładnie oczyszczamy skórę i włosy szamponem
2. nakładamy bogatą w składniki odżywcze odżywkę do włosów, którą następnie zmywamy 
3/4. po raz drugi sięgamy po szampon i zmywamy odżywkę, po to, aby na końcu zabezpieczyć włosy lżejszą odżywką, która nie wymaga spłukiwania.
8. Metoda kubeczkowa 
Można ją stosować w każdej z metod mycia. Do pojemniczka wlewamy niewielką ilość szamponu i rozcieńczamy go wodą, spieniając produkt. Mieszankę nakładamy na włosy i myjemy tak jak zwykle zwracając uwagę na skórę głowy.
W każdej z opisanych  metod odżywkę można zastosować Olejek do włosów zamiast lub po zmyciu odżywki. 
Rodzaj olejku najlepiej skonsultować z trychologiem - dostosować jego rodzaj, konsystencję oraz właściwości do potrzeb Naszych włosów i skóry głwy.

PAMIĘTAJ!

Zanim przystąpisz do mycia powinnaś dokładnie rozczesać włosy. W ten sposób usuniesz zanieczyszczenia z ich powierzchni.


W przypadku włosów długich - przy pomocy grzebienia o grubych ząbkach, a w przypadku cienkich włosów - szczotki o dwustopniowych ząbkach: krótkich i długich. 
MÓJ SPOSÓB:
Mam dość gęste i cienkie do ułożenia włosy. Z natury są sztywne i suche. Wypracowałam sposób dzięki któremu moje włosy po umyciu są miękkie i błyszczące. Stosuje preparaty trychologiczne oraz ogólnodostępne. Analizuje składy i testuje je na swoich włosach. Czasami trzeba wielu prób, ay znaleźć coś odpowiedniego. Mój sposób opiera się na kilkunastu etapach, które może wykonać każdy z Nas. ;)
1. Włosy rozczesuje przed myciem. Następnie spłukuję je wodą i myję szamponem. Lubie te, które sę pienią ;) 
Czynność wykonuję raz lub czasami dwa razy - jeśli na mojej głowie jest nadmierna ilość środków do stylizacji lub kurzu.
2. Po spłukaniu, nakładam odżywkę lub maskę - zawsze ,którą ma w składzie olejki lub mało shea. Preparat nakładam około centymetr- dwa od nasady włosów i tym sposobem wyleguję się we wannie około 20 minut lb nakładam ręcznik na ramiona i idę położyć się na kanapę. Oczywiście uważam, aby głowa nie przylegała do poduszki.
3. Ożywianie na tym etapie kończę obfitym płukaniem włosów przez - pod koniec płuczemy zimną wodą same włosy w celu domknięcia łuski włosa. 
4. Delikatnie osuszam  włosy. Staram się nie zakładać turbanu - przy krótkich włosach robię go dosłownie na chwilę.
5. Wcieram olejek oraz preparat chroniący włosy przed promieniowaniem uv i wysoką temperaturą.
6. Zazwyczaj włosy wysychają samodzielne, ale jeśli mój czas jest ograniczony, bo za drzwiami ktoś dopomina się o wolną łazienkę;) po prostu trochę je dosuszam suszarką. Następnie używam prostownicy z jonizacją, która nie elektryzuje włosów i ładnie je wygładza. 
Jeśli nie musisz odłóż prostownicę. Stosuj ją tyko wtedy kiedy Toje włosy są bardzo niesforne.
DLA CIEKAWYCH:
Czemu służy jonizacja?
Jonizacja zapobiega niszczeniu i przesuszeniu włosów pod wpływem stylizacji. Wykorzystuje działanie jonów z ładunkiem ujemnym. Dzięki niej włosy zachowują swoją naturalną wilgotność, są gładkie i wyglądają zdrowo.

Zapraszam na fb lub instagram - chętnie odpowiem na Wasze pytania w zakresie pielęgnacji włosów i cery !

facebook.pl/contourclinic
instagram.pl/contourclinicpoznan





Komentarze