TRĄDZIK NEUROPATYCZNY - GROŹNA CHOROBA DLA NASZEJ SKÓRY


Trądzik samo-uszkadzający brzmi wręcz strasznie, ale nie jednokrotnie spotkałam się właśnie z obrazem skóry pasującym do tego określenia. Mowa o trądziku, który dotyka osoby wierzące w zbawczą moc zdrapywania krostek, strupków i pryszczy. Jest to zdecydowanie problem psychiczny ponieważ takie zachowanie prowadzi do ran, blizn i pogłębiających się problemów ze skórą.











Kto cierpi na trądzik neuropatyczny?

Głównie kobiety, ale coraz częściej są to także mężczyźni. Obecnie nie tylko płci pięknej zależy na urodzie i w efekcie problem dotyka obydwie płcie,które pragną mieć skórę bez skazy.




Skąd się bierze?



Problem wynika z dążenia do perfekcjonizmu oraz niskiej samooceny. Jest to forma autoagresji, gdzie każda mała krostka wywołuje chęć jej usunięcia, bez świadomości, że efektem takiego zachowania jest rozprzestrzenienie bakterii i powiększenie stanów zapalnych. To z kolei powoduje, że skóra jest zmęczona, tłusta i skłonna do tworzenia blizn. 




Maniakalne dotykanie twarzy wynika z niepohamowanej potrzeby stałego oczyszczania skóry nawet z tych niedoskonałości, które są prawie niewidoczne. Towarzyszy temu frustracja i niższe poczucie własnej wartości. Niejednokrotnie wyjściowy problem u chorej osoby jest marginalny, ale konsekwentne wyciskanie i rozdrapywanie zmian rozsiewa je na niemal całej powierzchni skóry.

Jak leczyć trądzik neuropatyczny?



Problem może zmniejszyć unikanie luster powiększających, oraz dbanie o higienę skóry, w tym dezynfekowanie rąk i stosowanie preparatów z olejkiem z drzewa herbacianego, olejekiem manuka i aloesem.

Zdrowa dieta, uboga w ostre przyprawy i ochrona przed promieniowaniem UV pomaga w walce z tego typu trądzikiem gdyż zmniejsza ilość powstających zmian.

Trądzik neuropatyczny jest schorzeniem, które wymaga nie tylko konsultacji u kosmetologa, ale też pomocy psychologa, dermatologa i dietetyka.


Leczenie często jest problematyczne ponieważ osoby cierpiące na ten trądzik czują zadowolenie z uszkodzenia twarzy. Akt wyciskania i rozdrapywania niedoskonałości daje chwilowe poczucie kontroli i złudne uczucie ulgi. Niestety, efekty wywołują rozdrażnienie i prowadzą do niestabilności emocjonalnej. Nieustanne dążenie do perfekcji i przekonanie, że usuwanie zmian skórnych na własną rękę jest jedynym skutecznym rozwiązaniem to dwa elementy, które splatają się w tej chorobie.

Wsparcie bliskiej osoby i pomoc specjalistów może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Warto zasięgnąć porady i dać sobie pomóc.

Odpowiednio dobrane preparaty  i oraz zmiana nawyków pomogą w usunięciu przyczyny i skutków wyciskania i rozdrapywania zmian skórnych.



Masz pytania ?
Napisz do kosmetologa.
Chętnie pomogę.