ZASADY GOJENIA RAN

Rana utrudnia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Martwi Nas jej wygląd i przebieg gojenia. Nie wiemy jak ją pielęgnować, aby sobie nie zaszkodzić. 

Zgłaszacie się do mnie często z pytaniami na temat gojenia po zabiegu, dlatego postanowiłam napisać właśnie na ten temat i rozwiać Wasze wątpliwości.

Jak przebiega gojenie się rany?

Proces trwa zazwyczaj do 10 dni, ale zanim go opiszę, kilka słów o samych ranach.

W zależności od szybkości gojenia rany dzielimy na ostre i przewlekłe. 

Rany ostre nie stanowią poważnego problemu medycznego ponieważ goją się szybko. Z kolei rany przewlekłe to rany nie poddające się leczeniu i ich pielęgnacja trwa zazwyczaj 14 dni.


GOJENIE MOŻE BYĆ RUDNIEJSZE JEŚLI:

- jednocześnie występują u Ciebie pewne choroby, np. cukrzyca czy nowotwory złośliwe

- przyjmujesz leki, np. sterydowe lub immunosupresyjne

- jesteś w zaawansowanym wieku

- zmagasz się ze stresem

- cierpisz na niedożywienie lub niedobory składników odżywczych




Rany goją się decydowanie szybciej gdy są odpowiednio nawilżone. Dlatego na szybsze gojenie się ran zaleca się m.in. używanie różnego rodzaju hydrożeli i środków antyseptycznych. Chroni to ich powierzchnię przed działaniem sił zewnętrznych i dostępem mikroorganizmów. Odpowiednią wilgotność mogą zapewnić środki z hialuronianem sodu lub  cynku.

Stosowanie się do tych zasad przyspiesza tzw. proces ziarninowania czyli tworzenia kolagenu, fibroblastów oraz naczyń włosowatych. Następnie dochodzi do remodelingu i regeneracji naskórka.


Ale od początku:

Oczyszczanie się rany

Jest to pierwszy etap gojenia możliwy dzięki uaktywnieniu się Twojego układu immunologicznego. To rodzaj naturalnego, biologicznego opatrunku, który zabezpiecza ranę przed jej odwodnieniem i wtargnięciem do Twego ciała drobnoustrojów.


Ziarninowanie rany 

Wspomniany już przeze mnie etap polega na tworzeniu tkanki łącznej zwanej ziarniną. Po około czterech dniach od zranienia, gdy proces gojenia rany przebiega prawidłowo, naczynia krwionośne zaopatrują ranę w niezbędne substancje odżywcze i usuwają z niej szkodliwe związki. Rana ma wtedy barwę jasnoczerwoną, szklistą. 


Gojenie i regeneracja rany

Między szóstym a dziesiątym dniem od zranienia rozpoczyna się etap regeneracji. Powstają wtedy włókna kolagenowe, rana zabliźnia się i tworzy się naskórek. Skóra jest delikatna, bladoróżowa.


Jeśli organizm nie poradzi sobie z odbudowaniem idealnie wszystkich warstw skóry  – w tym miejscu pozostanie blizna.

Czy ranę można myć lub kremować?

Najlepiej róbmy to solą fizjologiczną lub choćby wodą z mydłem. Możemy też używać środków odkażających, którymi spryskujemy uszkodzone tkanki. 

PAMIĘTAJMY:  Nie przemywamy rany wodą utlenioną, ani alkoholem ponieważ może to powodować gorsze gojenie się tkanek.

W okresie gojenia unikamy nakładania wszelkich kosmetyków o przeznaczeniu innym niż odkażanie i pielęgnacja. Unikajmy także mocznika, kwasów i parabenów.


W przypadku ran, narażonych na ciągły nacisk np. na spodniej części stopy często dochodzi też do hiperkeratozy, czyli nadprodukcji naskórka. W tym wypadku mogę polecić wizytę u podologa lub fizjoterapeuty, którzy pomogą zniwelować blizny.

Czy wiecie co opóźnia proces gojenia rany?

Głównymi przyczynami są:  zakażenie, wysuszenie rany lub nadmierny wysięk, rozległość rany, uszkodzenie np. przez nieodpowiednie antyseptyki, zły stan organizmu, np. niedożywienie, stres, osłabiona odporność, niedobory witamin.

Dodam, że najważniejsze jest zachowanie spokoju, odpowiednia pielęgnacja i zasięgnięcie porady specjalisty. Jeśli rana będzie oczyszczona i nawilżona, powinna goić się bezproblemowo.



Komentarze