WYPADANIE WŁOSÓW W CIĄŻY I PO CIĄŻY - CO POWINNAM ZROBIĆ?

 

Narodziny dziecka to dla  kobiety wyjątkowy moment.  Każda z Nas powinna dbać wtedy o swoje ciało i włosy stosując się do określonych zasad - oczywiście w ramach zapotrzebowania. Nie rzadko pojawiają się rozstępy, przebarwienia, i przychodzi jeszcze jeden kłopot  – wypadanie włosów.




HORMONY 

Włosy wypadają nam codziennie  niepokoić się możemy wtedy, gdy wypada ich ponad 100 na dobę.  Osłabienie poporodowe, nieodpowiednia dieta, predyspozycje genetyczne i stosowanie źle dobranych preparatów, to główne powody łysienia w ty okresie.Włosy wciągu swojego „życia”  przechodzą trzy fazy: anagen (wzrostu), katagen (zaniku) oraz telogen (odpoczynku). Pierwsza z nich może trwać do kilku lat, druga to okres gdy włos już nie rośnie, a w trzeciej  stary włos zostaje wypchnięty ze skóry przez nowy. Oczekiwanie na dziecko to okres burzliwych zmian w gospodarce hormonalnej. Wiele z nich odczuwa ten okres bardzo pozytywnie ponieważ włosy stają się wtedy mocniejsze, gęstsze, a problem wypadania nie istnieje. Jednak u części kobiet jest zupełnie odwrotnie. Włosy są słabe, szare, a końcówki się rozdwajają. Towarzyszy temu nadmierne wypadanie i wysoki poziom estrogenu.  Wiąże się to często z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, dlatego warto być pod kontrolą endokrynologa, który zleci Nam badanie żelaza, estrogenów, TSH i przeciwciał tarczycowych. 

Proces wypadania może trwać nawet do pół roku po urodzeniu dziecka dopóki nasz organizm dojdzie do równowagi hormonalnej. 

Warto pamiętać, że podczas ciąży nadmiernie mogą tracić włosy kobiety, które cierpią z powodu łysienia androgenowego, czy anemii, co w okresie ciąży i karmienia piersią jest dość częstą przypadłością. 



JAK SOBIE POMÓC?


Przede wszystkim skupmy się na zróżnicowanej diecie. W jej składzie nie może zabraknąć pokarmów z cynkiem i żelazem. Bardzo ważne, aby od początku ciąży zażywać suplementy witaminowo-minerałowe oraz uzupełnić dietę w czerwone mięso, czerwone i zielone warzywa (m.in. buraki, brokuły), żółtko jaj, kaszę, natkę pietruszki czy fasolę. Oba te pierwiastki korzystnie wpływają na wzrost i utrzymanie włosów. Pamiętajmy także o witaminach z grupy B, które są bardzo ważne dla włosów


Witaminy z grupy B - regulują wydzielanie sebum skóry głowy, poprawiają strukturę i połysk włosa, opóźniają pojawianie się siwizny. Znajdują się w produktach zbożowych, kaszy, jajkach.


Na włosy doskonale działają  jogurty z żywymi bakteriami, które normalizują florę bakteryjną jelit.


Krzem - wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Jest w płatkach owsianych, otrębach, przetworach mlecznych, ryżu, cebuli, burakach. 


Magnez - wpływa korzystnie na kondycję włosów. Zawierają go otręby, zboża, mleko, mięso, orzechy.

Poza dietą bardzo ważne jest unikanie stresu, regularna aktywność fizyczna oraz pielęgnacja włosów. Spokój to pokarm dla duszy, o którym musimy pamiętać. Udowodniono, że stres jest przyczyną wypadania włosów, a  okresie okołoporodowym powinniśmy dawać go sobie w nadmiarze !


PIELĘGNACJA

Jeśli możemy zrezygnujmy z farbowania oraz z używania suszarki. Kupmy szczotkę z włosia dzika.  Kosmetyki trychologiczne są panaceum na problemy z włosami. Dobrane przez trychologa ampułki, maski i szampony rozwiązują wiele problemów. Warto również przekonać się o sile natury i stosować olej rycynowy, szałwię, skrzyp i olej z orzechów makadamia. Delikatne czesanie i nie mycie włosów codziennie korzystnie wpływa na ich kondycję. Włosy najlepiej myć ciepłą, a nie gorącą wodą oraz pozwalać im wysychać po myciu samodzielnie. Można też stosować tabletki przeciw wypadaniu włosów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. Są to na przykład:

Pregna Plus

LittleMe

Kerabione Mama


 Dobierając odpowiedni suplement, należy pamiętać o jego zbilansowanym składzie. Preparaty te powinny zawierać nie tylko witaminy, ale również aminokwasy, głównie siarkowe - cystynę i metioninę - aminokwasy egzogenne. Stanowią one podstawowy czynnik budulcowy włosów.

Jeżeli jednak pomimo starań włosy wypadają coraz bardziej  – w pierwszej kolejności niezbędna jest wizyta u lekarza prowadzącego a następnie do trychologa lub dermatologa.


MOJE RADY:

1. Podcinaj włosy regularnie

2. Noś włosy spięte w kuc, ale nie ściągaj włosów bardzo mocno.

3. Dbaj o zróżnicowaną dietę i suplementację, głównie bogatą w cynk, żelazo i witaminy B


4. Odwiedzaj regularnie trychologa

5. Stosuj jak najlepsze kosmetyki - polecam, te trychologicze dobrane indywidualnie przez specjalistę

6. Unikaj energicznego czesania gdy Twoje włosy są jeszcze mokre. Używa szczotki z włosia dzika - możesz zakupić ją u mnie;)

7. Możesz wykonywać zabiegi infuzji tlenowej, stosować naturalne wcierki, a po okresie karmienia wykonać serię mezoterapii wzmacniającej cebulki

Komentarze